Dzisiejsza Ewangelia:

Mt 21, 23-27
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu, pytając: «Jakim prawem to czynisz? i kto Ci dał tę władzę?»

Jezus im odpowiedział: «Ja też zadam wam jedno pytanie: jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię. Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi?»

Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” A jeśli powiemy: „od ludzi”, to boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka».

Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». On również im odpowiedział: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».

Bohaterem dzisiejsze Ewangelii będzie stwierdzenie arcykapłanów i starszych „nie wiemy”

Jak to jest z tymi słowami nie wiem, nie wiemy. Jak widać arcykapłani i starsi mieli odpowiedzi na zadane przez Jezusa pytanie, ale żadna z odpowiedzi im nie pasowała, w żadnej nie wyszli by obronną ręką, bo albo przyznaliby rację Jezusowi, czego nie chcieli, albo sprzeciwiliby się tłumowi co również nie było im na rękę. Podejrzewam że gdyby nie było tłumu to ich odpowiedzią na pytanie Jezusa byłaby odpowiedz numer jeden, czyli poniekąd przeinaczyli swoje racje żeby upodobać się tłumowi.

Pomyślmy teraz jak jest nieraz z naszym nie wiem ? Czy nie mamy tak samo że często mówimy, nie wiemy, albo nie udzielamy odpowiedzi, albo udzielamy jej sprzecznie z tym co sami sądzimy ?

Bo gdyby ktoś nas zapytał o wiarę w towarzystwie w którym mogliby nas wyśmiać, albo moglibyśmy mieć nieprzyjemności z tego tytułu – ilu z nas by się przyznało do Jezusa, a ilu by lawirowało nie dając do końca odpowiedzi ?

Żona czy mąż o coś pyta, a odpowiedź nie jest wygodna – co mówimy ? Oczywiście nie wiem, zamiast stanąć w prawdzie przed samym sobą i przed współmałżonkiem.

Wydaje mi się że zdecydowana większość ludzi ma z tym problem i nie raz staniemy jeszcze w sytuacji gdzie wygodniej będzie nam lawirować i nie udzielać odpowiedzi. Walczmy z tym i próbujmy zmieniać siebie, wyrażajmy swoje zdanie nawet wtedy gdy bywa niewygodne, gdyż jak mówią prawda się obroni, a z kłamstwem różnie bywa…