Kochani, z racji że dzisiejszą Ewangelię opisałem 8 grudnia, dziś będzie zupełnie o czymś innym.

Jakbyśmy chcieli, aby wyglądały te Święta Bożego Narodzenia?

Święta 2019 roku, Święta które już się nie powtórzą, co roku mamy szansę spędzić wyjątkowy czas z bliskimi, z rodziną. Pomyślmy jak byśmy chcieli je spędzić, wydaje mi się że każdy z nas chciałby je spędzić w miłej i przyjemnej atmosferze, ale czy już dziś na 4 dni przed wigilią ta atmosfera tak wygląda? Czy może z kimś się jeszcze nie pogodziłem, pogodziłam, może z kimś nie rozmawiam, może nawet od dłuższego czas? Może właśnie te święta 2019 są odpowiednim czasem, aby pogodzić się z taką osobą z którą od dawna nie mam kontaktu, może te święta są odpowiednim czasem aby wybaczyć coś żonie czy mężowi, co skrywamy już od dłuższego czasu w sercu? Jeśli mamy takie sytuacje to zróbmy to zanim usiądziemy do stołu wigilijnego.

A co z dziećmi ? Czy te święta będą kolejnymi świętami w które dzieci znajdą prezenty pod choinką, zjedzą wspólnie z nami kolację, po czym uciekną w świat internetu i telewizji, albo co gorsza sami ich tam wyślemy, aby dały nam spokój ? Może warto te święta spędzić inaczej? Może zaangażować dzieci w przygotowywanie potraw, w porządki (zamiast twierdzić że ja to zrobię lepiej i szybciej), w ubierani choinki, może warto powspominać przy dzieciach i poopowiadać im jak dawniej spędzało się święta? A w pierwszy i drugi dzień świąt, polecam wyjść na wspólny spacer, albo pojechać na mszę do innego kościoła oddalonego od domu.

Kolejne pytanie, jak wygląda kolacja wigilijna u nas? Czy czytamy fragment Pisma Świętego, czy razem się modlimy? Jak składamy sobie życzenia, czy jest to zwykłe wszystkiego najlepszego, albo tobie tego samego, czy są jednak szczere i od serca? Jak wygląda czas po kolacji czy pojawia się alkohol i przez kolejne dwa dni świąt dogorywamy, bo mamy kaca ?

Szanowni pomyślmy dziś jakbyśmy chcieli aby wyglądały Święta w tym roku, pomyślmy może w zeszłym roku coś nie zagrało, może jest coś co chcielibyśmy poprawić, wyciągnijmy wnioski i sprawmy aby to był niezapomniany czas, czas miłości i radości, czas spędzony wspólnie, niech wyróżnia się z całego roku, niech wszyscy poczują że to są prawdziwe święta, święta rodzinne, a nie tylko tradycja, niech to będą Święta o których zawsze marzyliście.