Tagi

,

Ewangelia na dziś:

Mt 11, 16-19
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do tłumów:

«Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przesiadujących na rynku dzieci, które głośno przymawiają swym rówieśnikom: „Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wy nie zawodziliście”. Przyszedł bowiem Jan, nie jadł ani nie pił, a oni mówią: „Zły duch go opętał”. Przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a oni mówią: „Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”. A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny».

Dzisiejsza Ewangelia jest o ocenianiu…

Jak widzimy w tekście „Przyszedł bowiem Jan, nie jadł ani nie pił, a oni mówią: „Zły duch go opętał” – jest to pochopna ocena Jana jak sami wiemy Jan przyszedł przygotować ludzi na przyjście Pana Jezusa. Z kolei o Jezusie mówią: Przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a oni mówią: „Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”, tu również spotykamy się z oceną bez poznania osoby której ta ocena dotyczy.

A jak jest z nami ?

Czy my również nie oceniamy, zanim nie poznamy historii, albo powodów zachowania ludzi ?

Ile byłoby mniej obgadywań gdyby nie nasze oceny? Ile mniej plotek wysnutych z palca nosiłoby się po wsi czy mieście gdybyśmy nie oceniali?

Jak często potrafimy po wyglądzie drugiej osoby wysnuć wnioski, dajmy na to spotkamy faceta nie zbyt dobrze ubranego i żebrzącego pod marketem , u części osób pali się lampka – pewnie pijak i nie ma za co kupić, alkoholu, a być może facet faktycznie nie ma za co kupić jedzenia, może ma żonę chorą i wyrzucili go z pracy? Mało tego potrafimy to nawet zrobić w stosunku do współmałżonka, czy współmałżonki. Żona pojechała gdzieś na szkolenie – nie dzwoni nie pisze, mąż myśli pewnie robi nie wiadomo co, albo jak już pojechała to nie ma dla mnie czasu, a może plan szkolenia jest tak napięty że nie mają czasu wyjść na chwilę, choć mogłaby oczywiście napisać choćby sms-a, ale miejmy też zaufanie. Mąż coś obiecał zrobić, a nie zrobił – nie kocha mnie, nie zależy mu na mnie, a może coś innego się wydarzyło że nie mógł tego zrobić, a my wchodzimy widzimy to co miało być zrobione, że nie zostało wykonane i co ? Automatyczna ocena – pewnie leżał na kanapie cały dzień i miał gdzieś to o co prosiłam.

Kochani nie oceniajmy – starajmy się odrzucić ocenę, zwłaszcza tą pierwszą która się nam nasuwa, dajmy szansę sobie i danej osobie na poznanie sytuacji, a co ważniejsze nie dzielmy się swoimi bezpodstawnymi ocenami z innymi, bo z tego rodzą się plotki.